S premiérem Andrejem Babišem hejtmani řešili nový systém dodávek ochranných prostředků i přeshraniční pracovníky 24.3.2020

Videokonference hejtmanů českých a moravských krajů s ministrem Janem Hamáčkem se v pondělí 23. března 2020 účastnil premiér Andrej Babiš. Společně s hejtmany si upřesnili nový systém distribuce ochranných prostředků do krajů, který běží v režii ministerstva vnitra. Samotné dodání respirátorů a dalších ochranných prostředků zajišťuje do distribučních míst v krajích Hasičský záchranný sbor ČR (HZS ČR). Hejtmani také přivítali kompromisní řešení problematiky pendlerů, které bude platit od 26. března 2020. 
 

Centrální systém distribuce ochranných prostředků se nyní vztahuje na všechny cílové skupiny, tedy i na fakultní nemocnice, páteřní nemocnice v krajích, záchranáře a další. Hasiči dodávku rozvezou do krajů, kde se zásoba rozdělí pro všechny. Kraje nyní mají od MV ČR "čerstvý závoz" respirátorů a roušek, s další dodávkou se podle ministra vnitra Jana Hamáčka počítá ve středu. Hejtmani se s ministrem domluvili, že pošlou znovu aktualizovaný přehled požadavků, který bude mít k dispozici HZS ČR. Od ministerstva se zase představitelé krajů dozvědí, které firmy a organizace v krajích zásobuje přímo ministerstvo vnitra. "Jsme rádi, že se systém konečně zpřehlednil, zavážky jsou systematické. Jednotlivé kraje, například Olomoucký či Středočeský, teď nutně potřebují ochranné obleky, jsem rád, že i na jejich dodávkách jsme se shodli a měly by je v určitém počtu dostat všechny regiony," upřesnil Jiří Běhounek, 1. místopředseda Rady Asociace krajů a hejtman Kraje Vysočina. 

Premiér Andrej Babiš upřesnil doporučení vlády směrem k přeshraničním pracovníkům. Těm bude doporučeno, aby zůstali v SRN a v Rakousku 3 týdny, po návratu do ČR pak nastoupí do dvoutýdenní karantény. Policie bude sledovat pohyb pendlerů, a zaeviduje veškeré informace. Tak bude jasné, kteří lidé se doporučením vlády neřídí a musí nastoupit do karantény. Toto téma předseda vlády také podle svých slov projednával s kancléřkou Angelou Merkelovou a s bavorským i saským premiérem. "Kraje jako Vysočina nebo Jihočeský problematiku řešily i s rakouskými představiteli. Doporučení vlády k třítýdennímu pobytu pendlerů v Německu a Rakousku a pak následnou karanténu po návratu do vlasti vítáme jako přijatelný kompromis, protože na jedné straně chceme co nejvíce omezit riziko šíření nákazy, ale zároveň chápeme, že tito přeshraniční pracovníci v mnoha případech živí rodiny a mohli by se dostat do existenčních problémů," uvedl Jiří Běhounek. Andrej Babiš rovněž přislíbil, že s ministrem průmyslu a obchodu bude jednat o nabídkách českých výrobců, kteří se obracejí na kraje a nabízejí možnost výroby respirátorů různých typů.

 

Se zástupci vlády se hejtmani spojí opět ve středu 25. března v odpoledních hodinách, kdy by se měl účastnit také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V budoucnu chtějí kraje s vládou diskutovat i o tom, jaký bude jejich finanční podíl na dodávkách ochranných prostředků.

 

  • Jana Pavlíková, mediální zastoupení Asociace krajů ČR, tel.:+420 736 650 308, e-mail: press@asociacekraju.cz
i
 

Odběr novinek:

Automatické rozesílání novinek na Vaši e-mailovou adresu:

Novinky:

Povinné očkování psů

Povinné očkování psů V sobotu 30. května se uskuteční povinné očkování…

Víkend otevřených zahrad -…

Víkend otevřených zahrad - pozvánka Zahradnictví Rozmarínek Petráveč Vás zve na víkend otevřených…

Rozvolňování opatření od 25.…

Rozvolňování opatření od 25. května Od pondělí 25. května dochází k další vlně…

Otevírací doba v Jednotě

Otevírací doba v Jednotě Od příštího týdne bude místní prodejna Jednoty…

Kácení máje

Kácení máje Sbor dobrovolných hasičů Martinice a obec Martinice,…

Info:


Úřední hodiny: 

Středa 18,30 -  20,00 hod

Kontakt:

778 770 639
starosta@martinice.eu

 

Fond Vysočiny

 


© 2016 | obec Martinice | Autograph | redakční systém Admin Pro | SPRÁVA WEBU

Dnes je 31. května 2020
Svátek má Kamila