Dopravní obslužnost Martinic během uzavírky

death-valley-4250244-640Uzavírka komunikace od Zlatého křížku až po obec Kozlov, začne ve středu 10. 7. a potrvá do úterý 13. 8. Jak to bude s dopravní obslužností, tedy jízdou autobusů a vlaků? 

1. V době od 10. 7. do 14. 7. bude obec Martinice obsluhována vlaky. Autobusy v tomto termínu jezdit nebudou. 

2. Vzhledem k tomu, že od 15. 7. nastane také výluka na železniční trati a vlaky nebudou jezdit od 15. 7. do 5. 8., bude v termínu od 15. 7. do 5. 8. zajištěn svoz zhotovitelem stavby a to takto: Po dobu trvání úplné uzavírky silnice II/360 v souběhu se železniční tratí č. 257 bude z obce Martinice zajištěn svoz zhotovitelem stavby v rozsahu 5 párů spojů v pracovní dny (okolo 5., 7., 11., 15. a 17. hodiny). Přesný jízdní řád svozové linky bude ještě upřesněn. Na zastávce "Velké Meziříčí, Mostiště" bude umožněn přestup na další spoje VLOD. 

Přijde vám nepochopitelné, aby po dobu uzavírky komunikace, během které nebudou jezdit autobusy, byla následně spuštěna výluka na železniční trati, kdy vlaky mají obsluhovat obec místo autobusů? Domnívám se, že toto by přišlo divné každému, ale patrně je to jinak. Ředitelství silnic a dálnic s.p., které opravovalo dálnici D1 a nyní je investorem akce s názvem: "OPRAVA SILNIC POŠKOZENÝCH MODERNIZACÍ D1 V KRAJI VYSOČINA - OBLAST VÝCHOD ", jistě vědělo, že k opravě silnic poškozených modernizací D1 bude muset dojít. Patrně o tom věděli již v loňském roce a veřejná zakázka byla řešena v březnu letošního roku. Přesto všechno začalo řešení této uzavírky až 26. června, kdy se mělo začít už od pondělí 8. července. Dopravní komplikace tedy budou mít občané Martinic, zemědělská společnost ZEMAS a mnozí další. Občané, kteří využívají veřejnou dopravu, která by měla být podporována Krajem Vysočina, to také nebudou mít lehké. O tom, že od pondělí 15. 7. bude výluka na železniční trati Křižanov - Martinice - Velké Meziříčí, neměli krajští úředníci ani ponětí, ještě ve čtvrtek 4. 7. Výluky na železniční trati totiž řeší České dráhy, a.s. zcela samostatně. Nikdo jistě nepochybuje o nutnosti oprav komunikací a všichni jistě uvítáme, když budeme moct jezdit po novém koberci. Každý snad chápe, že bez uzavírky se to udělat nedá, ale co ta vzájemná koordinace? My občané a starostové, jsme schopni se operativně na většině věcí dohodnout, informovat občany a zajistit, aby vše proběhlo co nejsnadněji, ale jde to poměrně těžko, když jsme postaveni před hotovou věc. Pokud by koordinace a komunikace probíhala i na tzv. nejvyšších místech a vše bylo komunikováno s dostatečným předstihem, bylo by vše mnohem jednodušší. Co už s tím teď? Můžeme nadávat, debatovat o tom, ale to je tak to jediné, co s tím můžeme dělat. Obrňte se tedy trpělivostí a jistě přežijeme i tyhle záležitosti. 


Michal Drápela
starosta obce